d

گرفتگی گردن با درد، حساسیت و اختلال در هر گونه حرکت گردن به خصوص گردش گردن به طرفین مشخص می‌شود. گرفتگی گردن ممکن است با سر درد و گردن درد همراه باشد و این درد تا شانه‌ها و بازوها هم کشیده شود. علائم گرفتگی گردن معمولاً چند روز تا حداکثر یک هفته باقی می‌ماند. ممکن است احساس آزار دهنده و ناراحتی کننده خفیف تا متوسطی در گردن باقی بماند. در بیشتر اوقات گرفتگی گردن بی‌خطر بوده و با گذشت چند روز از بین می‌روند اما در برخی موارد هم گرفتگی گردن می‌تواند نشانه وجود بیماری‌های جدی باشد.

ما گرفتگی گردن را در جوانان و افراد مسن با استفاده از روش‌های تخصصی فیزیوتراپی درمان می‌کنیم. ما در مرکز تخصصی توانبخشی به امکانات و وسایل مدرن و به‌روز و همچنین تجهیزات الکتروتراپی مجهز هستیم.

 

فهرست مطالب

دلایل گرفتگی گردن


 • گرفتگی گردن به دلیل آسیب دیدگی و جراحت: ممکن است فردی بر اثر آسیب‌دیدگی یا جراحت رباط‌ها و تاندون‌های ناحیه گردن دچار گرفتگی گردن شده باشد. این جراحات ممکن است در اثر تصادفات شدید خودرویی و ضربه سنگین به سر یا در هنگام ورزش‌های پر برخورد مثل فوتبال اتفاق بیفتد. همچنین به دلیل زمین خوردن هم ممکن است فرد به گرفتگی گردن دچار شود.
 • گرفتگی گردن به دلیل ابتلا به استئوآرتریت: این بیماری نوعی بیماری پاتولوژیک بوده که به مرور زمان و به دلیل استفاده زیاد از مفاصل به وجود می‌آید. این بیماری نیز می‌تواند باعث گرفتگی و محدود شدن طیف حرکتی گردن شود.
 • گرفتگی گردن به دلیل ابتلا به روماتیسم مفصلی: این یک بیماری خود ایمنی بوده که باعث اختلال در عملکرد مفاصل گردن شده و باعث گرفتگی و درد گردن مشقت باری می‌شود.
 • گرفتگی گردن به دلیل فشار بر روی عصب‌ها: در این بیماری معمولاً عصب‌ها به دلیل تنگ شدن کانال نخاعی تحت فشار قرار می‌گیرند. این تنگ شدن کانال نخاعی ممکن است به دلیل فتق دیسک کمر باشد. اگر فشار بر روی عصب‌ها باعث گرفتگی گردن شود ممکن است این درد به سمت شانه‌ها و بازوها هم کشیده شود.
 • گرفتگی گردن به دلیل وضعیت‌های استرسزا: وقتی که فرد تحت استرس شدید باشد ممکن است عضلات در بدن او دچار کشیدگی و حساسیت شوند و گرفتگی گردن هم ممکن است به دلیل وجود موقعیت‌های استرس زا به وجود آمده باشد.
 • گرفتگی گردن به دلیل ابتلا به فیبرومیالاژیا: این یک بیماری بوده که در آن درد شدیدی در ماهیچه‌ها و مفاصل بدن احساس می‌شود. این بیماری می‌تواند یکی از دلایل گرفتگی گردن باشد.
 • گرفتگی گردن به دلیل اسپاسم عضلانی: ماهیچه‌های بدن به دلیل انقباضات غیرارادی در معرض اسپاسم قرار می‌گیرند. این گونه اسپاسم ها در ماهیچه گردن می‌تواند باعث گرفتگی گردن شود.
 • گرفتگی گردن به دلیل ابتلا به اختلالات ستون فقرات در ناحیه گردن: بسیاری از مشکلات در ستون فقرات می‌تواند باعث گرفتگی گردن شود. گرفتگی گردن ممکن است واکنشی به اختلالات زمینه‌ای در ستون فقرات گردنی باشد. برخی از اختلالات ستون فقرات گردنی متداول عبارتند از:
  • فتق دیسک گردنی
  • بیماری دیسک دیژنراتیو گردنی
  • گرفتگی گردن به دلیل ابتلا به آرتروز گردن: آرتروز گردن معمولاً همراه با بیماری‌های دیژنراتیو دیگر مانند تنگی کانال نخاع و تغییرات آناتومی مثل خار استخوان به وجود می‌آید
 • گرفتگی گردن به دلیل مننژیت / عفونت: عفونت دلیل شایعی برای گرفتگی گردن نیست اما می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌هایی شود که باید به آنها توجه شود.

علائم گرفتگی گردن


همان‌طور که گفته شد ممکن است گرفتگی گردن با سر درد، درد شدید گردن که تا شانه‌ها و بازوان کشیده می‌شود و اختلال در حرکت گردن به طرفین همراه باشد. این علائم ممکن است از چند روز تا حداکثر یک هفته باقی بمانند. درد گردن ممکن است از نظر شدت، خفیف تا متوسط بوده یا حتی می‌تواند دردی کاملاً ناتوان کننده داشته باشد.

تشخیص علل گرفتگی گردن


معمولاً گرفتگی گردن در مدت یک هفته بهبود می‌یابد اما در مواردی که این درد بهبود نیافت و داروهای مسکن هم موثرواقع نشد مراجعه به پزشک برای مراقبت‌های اولیه توصیه می‌شود. پزشک، گردن را به طور دقیق معاینه خواهد کرد تا بتواند دلایل بروز گرفتگی گردن را شناسایی کند و همچنین آزمایشاتی برای رد احتمال ابتلا به بیماری‌های جدی زمینه‌ای تجویز خواهد کرد. برای این منظور ممکن است پزشک عکس بردای به وسیله سی‌تی‌اسکن یا ام‌آر‌آی را برای بررسی ستون فقرات گردنی در دستور کار قرار دهد. وی ممکن است داروهای ضددرد را متناسب با شدت درد در فرد مبتلا تجویز نماید. همچنین پزشک ممکن است بیمار را به یک فیزیوتراپیست ارجاع دهد تا احتمالاً پس از چند جلسه درمان، درد گرفتگی گردن وی بهبود یابد. در صورتی‌که هیچ یک از راه‌های فوق جواب ندهد آنگاه بیمار به برای مدیریت درد با کمک تزریق به مراکز مربوطه معرفی خواهد شد.

درمان گرفتگی گردن


درمان گرفتگی گردن به دلایل به وجود آورنده آن بستگی دارد و شامل موارد زیر می‌شود:

استراحت

باید از فعالیت‌هایی نظیر نشستن طولانی مدت روبروی کامپیوتر و انجام ورزش‌های پر برخود که باعث گرفتگی گردن یا افزایش مدت ابتلا به آن می‌شود اجتناب شود.

گرما و یخ

سرمادرمانی می‌تواند به کاهش درد بسیاری از انواع گرفتگی‌های گردن با کاهش دادن تورم کمک کند. استفاده از حرارت می‌تواند به افزایش گردش خون در محل مورد نظر کمک کرده تا شرایط بهبودی در گردن فراهم شود. اغلب بیماران از یخ استفاده می‌کنند اما برخی هم گرما و حرارت را ترجیح می‌دهند. هر دو روش می‌تواند متناوباً مورد استفاده قرار گیرد.

دارو درمانی برای بهبود گرفتگی گردن

بسیار از داروهای ضد درد بدون نیاز به نسخه پزشک و داروهای تجویزی قابل استفاده است. غالباً داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی که باعث کاهش التهاب و تورم می‌شوند اولین گام در درمان گرفتگی گردن و درد گردن هستند.

استفاده از گردن بند طبی برای درمان گرفتگی گردن

با استفاده از گردن‌بند طبی از حرکات گردن جلوگیری شده و عضلات گردن فرصت استراحت پیدا خواهند کرد.

d1

تزریق برای درمان گرفتگی گردن

اگر روش‌های درمانی فوق‌الذکر برای بهبود علائم کافی نبود آنگاه باید به مراکز مدیریت درد برای تزریق مراجعه نمود. بیحسی‌های موضعی که اثر طولانی مدت دارند یا تزریق داروهای استروئیدی می‌تواند به بهبود علائم کمک کند. تزریق ممکن است در مفاصل فاست کوچک روی گردن یا در فضای باریکی که شاخه‌های عصبی از ستون فقرات بیرون می‌آیند انجام شود. این تزریقات معمولاً در بخش عکس‌بردای به وسیله اشعه ایکس انجام می‌شود بنابراین پزشکان می‌توانند محل دقیق تزریق را مشخص نمایند.

کشش دستی گردن برای درمان گرفتگی گردن

استفاده از کشش آرام گردن می‌تواند گرفتگی عضلات گردن را آرام‌تر کند و فشار را از روی عصب‌های تحت فشار یا عروق خونی فشرده شده بر دارد. عضلات گرفته باعث انقباض و فشردگی هر چیزی که اطرافشان باشد می‌شوند. کشش دستی گردن به این دلیل انجام می‌شود که می‌تواند با ایجاد فاصله بیشتر و کاهش فشار به افزایش خونرسانی به عضلات گردن، تاندون‌ها و رباط‌های ناحیه دردناک کمک کند.

 

d2

آب درمانی برای درمان گرفتگی گردن

غوطه‌ور شدن در نمک فرنگی اصل یا نمک اپسوم برای کاهش درد عضلانی بسیار مفید است. به یاد داشته باشید که نام دیگر نمک فرنگی اصل سولفات منیزیم است. از میان خصوصیات زیاد منیزیم می‌توان به کاهش نرخ انقیاد کلسیم با گرفتن محل اشغال شده به وسیله کلسیم پس از انقباض عضلات اشاره کرد.

نقاط طب فشاری برای بهبود گرفتگی گردن

لئوزن نام نقاط مورد استفاده در طب فشاری و طب سوزنی برای درمان گرفتگی گردن است. این نقطه در پشت دست بین دو استخوان بند انگشت در گودی بین انگشت اشاره و انگشت میانی است.

روش TEN یا تحریک عصب از راه پوست

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست یک روش غیرتهاجمی و بدون نیاز به دارو برای کاهش درد است. این یک روش ایده‌آل برای کاهش درد گردن است. الکترودها و پدهای دستگاه تحریک الکتریکی عصب از راه پوست، در محلی نزدیک به درد وصل می‌شود. تحریک الکتریکی عصب از راه پوست از پالس‌های تسکین دهنده استفاده می‌کند که از طریق پدها و پوست همراه با فیبرهای عصبی ارسال می‌شود. این پالس‌ها مانع ارسال سیگنال‌های درد به مغز می‌شود. تحریک الکتریکی عصب از راه پوست بدن را به تولید مواد شیمیای طبیعی برای تسکین درد مانند اندورفین و انسفالین ترغیب می‌کند.

d3

برای درمان گرفتگی و خشکی عضلات روش ماساژ درمانی نیز وجود دارد.

تمرینات ورزشی برای درمان گرفتگی گردن

برخی از تمرینات ورزشی که افراد برای کاهش دردناشی از گرفتگی گردن می‌توانند انجام دهند در شکل زیر نشان داده شده است:

کشش ذوزنقه‌ای:

untitled-1

کشش ذوزنقه‌ای ۲:

untitled-2

کشش پشتی گردن:

l1

گردش گردن:

l-4

تقویت ایزومتریک:

l15

تقویت ایزومتریک:

untitled6

کشش ترکیبی:

untitled7

تقویت عضلات عمقی گردن:

untitled8

مقالات مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

مشاوره رایگان تلفنی

تماسمشاوره رایگان
تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ