علل و درمان درد لگن و باسن چیست؟

لگن و کشاله‌ی ران ازجمله چالش‌برانگیزترین نواحی بدن برای درمان توسط متخصص ارتوپدی می‌باشند. درد باسن می‌تواند از استخوان لگن و یا هر نقطه‌ای در اطراف آن نشئت گرفته باشد و ممکن است درد ناشی از لگن دقیقه بر روی همان نقطه احساس نشده و در نقاطی مانند کشاله‌ی ران، زانو و ران پا ظاهر شود. همچنین ممکن است درد احساس شده در ناحیه‌ی لگن، به‌جای مشکلات مربوط به این ناحیه، نشان‌دهنده‌ی مشکلات مربوط به کمر باشد.

تشخیص درست منشأ درد لگن و باسن، زمینه‌ساز طراحی یک برنامه‌ی درمانی مناسب است. فرقی نمی‌کند که درد لگن شما منشأ اسکلتی، عضلانی، عصبی و یا هر علت دیگری داشته باشد؛ دکتر وریانی با سال‌ها تجربه‌ی موفق درزمینه‌ی درمان دردهای مزمن لگن و باسن با به‌کارگیری روش‌های تخصصی، از داروهای مسکن و تزریق به ریشه‌های عصبی گرفته تا عمل جراحی آرتروسکوپی، می‌تواند بیماری شما را به‌سرعت درمان کند.

1علل درد استخوان لگن


پارگی لابروم. پارگی لابروم مفصل ران، عبارت است از پاره شدن غضروف حلقه مانند دور حفره‌ی حقه‌ای که نقش ضربه‌گیر را برای مفصل ران بازی می‌کند.

2
سینوویت: این عارضه معمولاً در ورزشکاران و به همراه دیگر عارضه‌های مربوط به مفصل ران ایجاد می‌شود. پارگی لابروم، آرتروز، پیچ‌خوردگی رباط‌ها و یا کندروپاتی (در انتهای استخوان‌ها) ازجمله عارضه‌هایی می‌باشند که ممکن است باعث ایجاد سینوویت شده و یا همراه با آن وجود داشته باشند.

3
استئوآرتریت در مفصل ران: استئوآرتریت یک عارضه‌ی تخریبی است که در اثر فرسایش در مفصل ران به وجود می‌آید. ما علائم، علل و روش‌های درمان آن را بررسی می‌کنیم.
شکستگی لگن در اثر فشار. این نوع شکستگی، یک ترک باریک در استخوان بزرگ لگن می‌باشد که در اثر فشار یا ضربات مکرر ایجاد می‌شود نه یک ضربه‌ی محکم و یا یک حادثه.

دررفتگی مفصل ران: دررفتگی مفصل ران زمانی اتفاق می‌افتد که سر گوی مانند استخوان ران از کاسه‌ی مفصل واقع در استخوان لگن خارج شود. در بیشتر موارد، این اتفاق نیازمند وارد شدن ضربه‌ی شدید به استخوان ران می‌باشد.
پیچ‌خوردگی مفصل ران. این عارضه در اثر آسیب یکی از رباط‌های دربرگیرنده‌ی مفصل ران ایجاد می‌شود. این آسیب با وارد شدن نیروی بسیار شدید به پا و در اثر کشیده شدن بیش‌ازحد یکی از رباط‌ها ایجاد می‌شود و چندان رایج نیست.

بورسیت مفصل ران: این عارضه که با نام بورسیت تروکانتر نیز شناخته می‌شود، عبارت است از التهاب بورس که کیسه‌ای کوچک و حاوی مایع است و اصطکاک بین تاندون و استخوان را کاهش می‌دهد. بورس می‌تواند دچار التهاب شده و موجب احساس درد در ناحیه‌ی لگن و باسن شود.

مفصل ران صدادار: عارضه‌ای است که معمولاً در رقاص‌ها دیده شده و در طی آن صداهایی از درون مفصل شنیده شده و احساس عجیبی را به همراه خواهد داشت.

لغزش سر استخوان ران: این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که گردن یا سر استخوان ران دچار شکستگی شده باشد. این عارضه در پسران بین ۱۱ تا ۱۶ سال بیشترین شیوع را داشته و به‌تدریج و با گذشت زمان ایجاد می‌شود.

4
آرتروز مفصل ران: آرتروز مفصل ران عارضه‌ی شایعی است که باعث مشکلات مربوط به مفصل گوی و کاسه در محل برخورد استخوان لگن و استخوان ران می‌شود. با بروز آرتروز، مفصل عادی دچار التهاب و درد می‌شود.

استئونکروز: استئونکروز مفصل ران، عارضه‌ای است که در طی آن خون‌رسانی به استخوان‌های این مفصل دچار اشکال می‌شود. با آسیب‌دیده سلول‌های استخوانی، مقاومت استخوان تا حد زیادی تحلیل رفته و استخوان نسبت به شکستگی آسیب‌پذیر می‌شود.

چه علائم و نشانه‌های دیگری می‌توانند با درد لگن و باسن همراه باشند؟

درد: در بیشتر موارد، درد در جلوی مفصل ران احساس می‌شود. همچنین ممکن است محل احساس درد در قسمت بیرونی استخوان لگن و یا در باسن قرار داشته باشد.

لنگیدن: لنگیدن یک عکس‌العمل طبیعی بدن برای کاهش درد از طریق کم کردن فشار وارده بر روی مفصل ران به هنگام راه رفتن می‌باشد.
درمان درد استخوان لگن

استراحت: اگر درد لگن و باسن به هنگام انجام فعالیت‌هایی مانند راه رفتن یا دویدن احساس می‌شود، استراحت کردن و انجام ندادن آن عمل می‌تواند مفید باشد. بااینکه استراحت کردن مهم است، باید توجه داشت که حفظ دامنه‌ی حرکتی مفصل نیز اهمیت زیادی دارد.

داروهای مسکن درد: به‌منظور کنترل درد می‌توان از داروهایی مانند استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده کرد. در افراد مسن‌تر، عاقلانه‌ترین کار، مشورت با یک پزشک یا داروساز در مورد این‌گونه داروهاست.

عصای زیر بغل: عصای دستی و واکر. این وسایل می‌توانند در کوتاه‌مدت مفید واقع شوند ولی باید برای قد بیمار مناسب بوده و همچنین برخی از افراد برای استفاده از آن‌ها نیاز به آموزش دارند.

تزریق به درون مفصل: استروئید می‌تواند ورم و التهاب اعصاب را کاهش دهد. تزریق به درون مفصل یک روش کم تهاجمی است که در طی آن کورتیکواستروئید و یک داروی بی‌حسی موضعی را به درون مفصل دردناک تزریق می‌کنند. یک سوزن به کمک فلوروسکوپی اشعه‌ی ایکس به درون مفصل ساکروایلیاک وارد شده و کورتیکواستروئید به همراه داروی بی‌حسی به درون آن تزریق می‌شود.

5آرتروسکوپی مفصل ران: آرتروسکوپی مفصل ران یک عمل جراحی کم تهاجمی است. دکتر وریانی می‌تواند با ایجاد یک برش کوچک، یک دوربین مخصوص جراحی به اندازه‌ی یک مداد را وارد مفصل ران کرده و با انتقال تصاویر به یک نمایشگر بزرگ در اتاق عمل، داخل مفصل را مشاهده نموده و مشکلات آن را اصلاح کند.
6

به این پست امتیاز دهید.
علل و درمان درد لگن و باسن چیست؟
۴٫۳۲ از ۲۸ رای